Jak rozpoznać ergonomiczne czynniki ryzyka w miejscu pracy

Dowiedz się, jak rozpoznawać ergonomiczne czynniki ryzyka w miejscu pracy.

Uwaga: Na końcu tego wpisu możesz pobrać bezpłatną kopię naszego pliku pdf z Ergonomicznymi czynnikami ryzyka i metodami kontroli. Kliknij tutaj, aby przejść bezpośrednio do pliku do pobrania.

Najnowsze badania w dziedzinie ergonomii identyfikują zarówno zawodowe, jak i pozazawodowe czynniki ryzyka, które prowadzą do powstawania MSD.

Niniejszy artykuł koncentruje się na czynnikach ryzyka zawodowego i ergonomicznego.

Najważniejszym czynnikiem, który powoduje powstawanie MSD, jest równowaga między lokalnym zmęczeniem tkanek miękkich a zdolnością jednostki do powrotu do zdrowia po tym zmęczeniu. Wystarczająca ilość krwi jest krytycznym czynnikiem w kontrolowaniu miejscowego zmęczenia tkanek miękkich.

Utrzymanie odpowiedniego dopływu krwi do tkanek miękkich wykonujących pracę może utrzymać równowagę metaboliczną i zapobiec nadmiernemu zmęczeniu.

Ważnym kluczem do utrzymania tej krytycznej równowagi jest związek pomiędzy pracą a czynnikami ludzkimi.

Ergonomiczne czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka związane z aktywnością zawodową i ergonomią mogą utrudniać utrzymanie tej równowagi i zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na MSD u niektórych osób.

Najważniejsze czynniki ryzyka związane z ergonomią miejsca pracy, które należy wziąć pod uwagę, to

  • Wysiłki siłoweRepetitive/Sustained Awkward PosturesHigh Task Repetition

1. Wysiłki siłowe

Wiele zadań roboczych wymaga dużego obciążenia organizmu ludzkiego siłą. Wysiłek mięśni wzrasta w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na siłę, zwiększając związane z tym zmęczenie, które może prowadzić do MSD.

Metody kontroli do rozważenia:

Kontrole inżynieryjne

- Wyeliminowanie nadmiernych wymogów dotyczących siły roboczej zmniejszy zmęczenie pracowników i ryzyko powstawania MSD u większości pracowników. Stosowanie mechanicznych urządzeń wspomagających, systemów przeciwwagi, stołów i stanowisk pracy z regulacją wysokości, urządzeń zasilanych i ergonomicznych narzędzi zmniejszy wysiłek i wysiłek mięśniowy.

Kontrole praktyki zawodowej

- Usprawnienia w procesie pracy, takie jak używanie wózków i lalek w celu zmniejszenia wymagań dotyczących podnoszenia i przenoszenia, przesuwanie przedmiotów zamiast ich przenoszenia lub podnoszenia oraz eliminowanie wszelkich przeszkód utrudniających sięganie, aby zmniejszyć ramię dźwigni wymagane do podnoszenia przedmiotu.

Właściwa mechanika nadwozia

- Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie używania

właściwe techniki podnoszenia i pracy

aby zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę.

2. Powtarzające się/nieprzyjemne postawy

Nieprawidłowe postawy powodują nadmierne obciążenie stawów i przeciążenie mięśni i ścięgien wokół stawu. Stawy ciała są najskuteczniejsze, gdy działają najbliżej połowy zakresu ruchu stawu. Ryzyko MSD jest zwiększone, gdy stawy pracują poza tym średnim zakresie powtarzalnie lub przez dłuższy okres czasu bez odpowiedniego czasu regeneracji.

Metody kontroli do rozważenia:

Kontrole inżynieryjne

- Eliminacja lub redukcja niewygodnych pozycji dzięki ergonomicznym modyfikacjom, które mają na celu utrzymanie zakresu ruchu stawu w celu wykonania zadań roboczych w średnim zakresie pozycji ruchu dla wrażliwych stawów. Należy stosować odpowiednie narzędzia ergonomiczne, które pozwalają pracownikom na utrzymanie optymalnej pozycji w stawie.

Kontrole praktyki pracy

- Należy wdrożyć procedury pracy, które uwzględniają i ograniczają niewygodne postawy. Ponadto pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki pracy i zachęcani do przyjęcia odpowiedzialności za właściwe korzystanie z ciała i unikanie, w miarę możliwości, niewygodnych pozycji ciała.

Rotacja stanowisk pracy

- Rotacja stanowisk i powiększanie zadań zawodowych to sposób na ograniczenie powtarzających się i utrzymujących się niezręcznych postaw, które mogą prowadzić do MSD.

Przeciwdziałające przerwy w pracy przy rozciąganiu

- Należy wprowadzić przerwy na odpoczynek lub rozciąganie, aby zapewnić możliwość przeciwdziałania powtarzającym się lub utrzymującym się niezręcznym postawom oraz zapewnić odpowiedni czas na powrót do zdrowia.

3. Wysoki stopień powtarzania zadań

Wiele zadań i cykli pracy ma charakter powtarzalny i często jest kontrolowanych przez cele produkcyjne i procesy pracy w wymiarze godzinowym lub dziennym. Wysoka powtarzalność zadań, w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak duża siła lub niewygodna postawa ciała, może przyczyniać się do powstawania MSD. Zadanie uważa się za wysoce powtarzalne, jeśli czas trwania cyklu wynosi 30 sekund lub mniej.

Metody kontroli do rozważenia:

Kontrole inżynieryjne

- Wyeliminowanie wymogów dotyczących nadmiernej siły i niewygodnej postawy ciała zmniejszy zmęczenie pracowników i pozwoli na wykonywanie zadań o dużej powtarzalności bez znacznego zwiększenia ryzyka wystąpienia MSD dla większości pracowników.

Kontrole praktyki pracy

- Zapewnienie bezpiecznych i skutecznych procedur realizacji zadań roboczych może zmniejszyć ryzyko MSD. Ponadto pracownicy powinni być szkoleni w zakresie właściwej techniki pracy i zachęcani do przyjmowania odpowiedzialności za zapobieganie MSD.

Rotacja stanowisk pracy

- Rozszerzenie zadań zawodowych to sposób na zmniejszenie czasu trwania, częstotliwości i stopnia nasilenia czynników ryzyka MSD. Pracownicy mogą przemieszczać się między stanowiskami pracy i zadaniami, aby uniknąć długich okresów wykonywania jednego zadania, a tym samym zmniejszyć zmęczenie, które może prowadzić do powstania MSD.

Przeciwdziałające przerwy na rozciąganie

Wprowadzić przerwy na odpoczynek lub rozciąganie

aby zapewnić możliwość zwiększonego obiegu potrzebnego do odzysku.

Podsumowanie

Systematyczne rozpoznawanie i kontrola ergonomicznych czynników ryzyka jest ważną częścią zaangażowania firmy w zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy dla wszystkich członków zespołu.

Pobierz za darmo: Ergonomiczne czynniki ryzyka i metody kontroli PDF

Pobierz za darmo: Ergonomiczne czynniki ryzyka i metody kontroli PDFEnter PDF poniżej, aby pobrać bezpłatną kopię naszego pliku PDF Ergonomiczne czynniki ryzyka. Pobierz plik PDF