Prawda vs. Mit: Czy rotacja na stanowiskach pracy jest skuteczną metodą zmniejszania ryzyka urazów?

Czy rotacja stanowisk pracy jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka urazów i zapobieganie schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego lub "ruchowego" (MSD)?

Czy rozważałeś rotację stanowisk pracy jako element strategii zapobiegania MSD?

Być może forsowałeś to rozwiązanie i spotkałeś się z pewnym sprzeciwem. A może po prostu prowadzisz badania i chcesz dowiedzieć się więcej.

Tak czy inaczej, pozostaje pytanie: czy rotacja pracy jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka urazów?

Właśnie to zamierzamy wspólnie zbadać.

Zaczynajmy.

Idea rotacji stanowisk

Rotacja stanowisk pracy to zorganizowana wymiana pracowników między różnymi stanowiskami pracy, wymagająca od nich rotacji między różnymi stanowiskami pracy lub miejscami pracy w określonych odstępach czasu. Zwiększa to różnorodność wymaganych zadań, ponieważ pracownik przyjmuje na siebie więcej obowiązków, zwiększając wymagania fizyczne i urozmaicając pracę.

Rotacja pracy powinna uwzględniać różne grupy mięśni i role funkcjonalne oraz oceniać poziom wysiłku dla każdej grupy. Sekwencja lub harmonogram rotacji powinny być oparte na wynikach narzędzia Job Rotation Evaluator, aby zagwarantować, że różne prace w ramach rotacji nie będą powodować takich samych obciążeń ergonomicznych dla tych samych części ciała (grup mięśniowo-ścięgnistych).

Bezpłatne źródłoW celu uzyskania dalszych informacji na temat działania rotacji stanowisk oraz wskazówek krok po kroku, pobierz nasz ebook "A Step-by-Step Guide to Job Rotation" wraz z narzędziem Job Rotation Evaluator. Kliknij tutaj, aby pobrać.

Stanowisko OSHA w sprawie rotacji na stanowiskach pracy

Zgodnie z wytycznymi OSHA dotyczącymi rotacji stanowisk pracy (zawartymi w dokumencie Ergonomics Program Management Guidelines for Meatpacking Plants):

"Rotacja stanowisk pracy powinna być stosowana z rozwagą i jako środek zapobiegawczy, a nie jako reakcja na objawy. Zasada rotacji stanowisk polega na łagodzeniu fizycznego zmęczenia i obciążenia określonego zespołu mięśni i ścięgien poprzez rotację pracowników na inne stanowiska pracy, które wykorzystują inne grupy mięśniowo-ścięgniste. Jeśli stosuje się rotację, analizy stanowisk pracy muszą być sprawdzone przez wykwalifikowaną osobę, aby upewnić się, że te same grupy mięśniowo-ścięgniste nie są wykorzystywane.

Osoba wykwalifikowana" to taka, która posiada gruntowne przeszkolenie i doświadczenie wystarczające do zidentyfikowania zagrożeń ergonomicznych w miejscu pracy i zalecania skutecznych środków zaradczych; na przykład inżynier zakładowy w pełni przeszkolony w zakresie ergonomii - niekoniecznie ergonomista. Analizując stanowiska pracy pod kątem rotacji, wykwalifikowana osoba musi posiadać wystarczającą wiedzę, aby określić, jakie obciążenia ergonomiczne występują na poszczególnych stanowiskach pracy oraz jakie mięśnie i ścięgna są wykorzystywane.

Rotacja pracy może oznaczać, że pracownik wykonuje dwa lub więcej różnych zadań w różnych częściach dnia (np. przełącza się między zadaniem "A" i zadaniem "B" w odstępach 2 lub 4-godzinnych). Ważne jest, aby różne zadania nie powodowały takich samych obciążeń ergonomicznych dla tych samych części ciała (grup mięśniowo-ścięgnistych). OSHA nie zaleca jednego schematu pracy i odpoczynku; musi on być ustalony na podstawie charakteru zadania."

Korzyści płynące z rotacji pracy:

  • Zmniejszona ekspozycja na skoncentrowane wymagania fizyczne jednej pracy.Zmniejszony stres fizjologiczny, obciążenie i zmęczenie grup mięśniowych wykorzystywanych w jednej pracy.Zmniejszona ekspozycja pracownika na wymagania pracy wysokiego ryzyka.Zmniejszona liczba incydentów MSD i ich dotkliwość.Zwiększona innowacyjność i poprawiona wydajność procesu pracy.Poprawa bazy umiejętności pracowników i zwiększenie elastyczności przydziału pracy w czasie.Zmniejszona nuda i samozadowolenie.Zwiększona produktywność i jakość.Zmniejszona absencja i rotacja.

Wady rotacji pracy: Należy pamiętać, że sama rotacja pracy nie zmienia czynników ryzyka występujących w miejscu pracy, a jedynie rozkłada je bardziej równomiernie na większą grupę osób. Podczas gdy ryzyko dla niektórych osób zostanie zmniejszone, ryzyko dla innych pracowników może wzrosnąć ze względu na nowe narażenie na inne, czasem bardziej ryzykowne wymagania zawodowe.

O ile rotacja miejsc pracy jest skutecznym środkiem kontroli w przypadku stanowisk, które zostały określone jako "problemowe" lub "wysokiego ryzyka", nie jest pożądane, aby czynniki ryzyka MSD były "ukrywane" przez kontrole administracyjne.

Wniosek z tego taki, że: Rotacja stanowisk pracy powinna być stosowana jako część kompleksowej strategii zapobiegania MSD, obejmującej ergonomię, edukację i wczesną interwencję.

Skonsultuj się z kierownictwem, przełożonymi, liderami grup, członkami zespołu ds. bezpieczeństwa i ergonomii oraz pracownikami, aby ustalić, które działy i stanowiska pracy nadają się do programu rotacji miejsc pracy.

Rotacja pracy może być stosowana reaktywnie i proaktywnie.

Reaktywna rotacja stanowisk pracy zmniejsza narażenie pracowników na stanowiska pracy, które zostały określone jako "wysokiego ryzyka" na podstawie obiektywnej oceny ergonomicznej. Rotacja może być stosowana do czasu wdrożenia technicznych środków kontroli.

Proaktywną rotację na stanowiskach pracy można wdrożyć, aby zapobiec zmęczeniu mięśni spowodowanemu narażeniem na zadania, które skupiają obciążenie na pojedynczych grupach mięśni, a także w celu uzyskania dodatkowych korzyści opisanych powyżej.

Bezpłatne zasobyPobierz bezpłatną kopię naszego przewodnika po rotacji stanowisk pracy krok po kroku wraz z arkuszem kalkulacyjnym Ocena rotacji stanowisk pracy, aby już dziś rozpocząć rotację stanowisk pracy w swoim miejscu pracy. Kliknij tutaj, aby pobrać.