Zrozumienie oceny ryzyka w miejscu pracy

Ocena ryzyka to proces identyfikacji, analizy i oceny ryzyka w miejscu pracy. Zrozumienie roli, jaką odgrywają oceny ryzyka, może być bardzo ważne zarówno dla pracodawcy, interesariuszy, jak i pracowników. Tego typu oceny zawsze rozpoczynają się od planu zarządzania ryzykiem, który w ostatecznym rozrachunku będzie próbował przygotować się na różne zagrożenia w miejscu pracy. Dla wyjaśnienia, zagrożenia są niepewnością o negatywnych skutkach. Przy tak szerokiej definicji zagrożenia i związanych z nim zagrożeń, mogą one w rzeczywistości obejmować wszystko, co wiąże się z możliwością wystąpienia katastrof naturalnych, wypadków, ryzyka finansowego, zobowiązań prawnych itp.

Chociaż może to nie być wyczerpujący artykuł na temat oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem, to jednak omówione zostaną podstawy infrastruktury programu zarządzania ryzykiem, dotykając trzech podstawowych koncepcji oraz tego, jak i dlaczego oceny ryzyka są potrzebne i wykorzystywane w miejscu pracy.

Czym jest zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem jest procesem identyfikacji, oceny i ustalania priorytetów dla różnych rodzajów ryzyka występujących w przedsiębiorstwie, a następnie systematycznej pracy nad jego minimalizacją, kontrolą i monitorowaniem prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Albo, w niektórych przypadkach, w celu maksymalizacji zrozumienia przez firmę pozytywnych możliwości wystąpienia ryzyka w zasięgu ręki. ISO stwierdza, że ryzyko to niepewność co do celów, które odbiegają od oczekiwanego wyniku. Ryzyko może być pozytywne, negatywne lub jedno i drugie, a także może skutkować zagrożeniami lub możliwościami w zakresie wartości i celów przedsiębiorstwa.

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w zarządzaniu ryzykiem, jest różnica między ryzykiem a zagrożeniami. Te dwa pojęcia można łatwo błędnie zidentyfikować w każdej firmie, która potrzebuje analizy zagrożeń związanych z wykonywaną pracą i oceny ryzyka, lub też obu tych elementów. Ryzyko to niepewność, a związane z nim konsekwencje są mierzone prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzenia. Z drugiej strony, zagrożenia stanowią bezpośrednie zagrożenie fizyczne dla osób znajdujących się w pobliżu. Zasadniczo zagrożenia stanowią część istniejącego ryzyka w miejscu pracy, ale ryzyka nie definiuje się wyłącznie jako fizycznych zagrożeń/niebezpieczeństw. Logika ta może być porównana z wcześniejszym przekonaniem, że "wszystkie kwadraty są prostokątami, ale nie wszystkie prostokąty są kwadratami".

Zasady, ramy i proces zarządzania ryzykiem
ISO 31000 definiuje zarządzanie ryzykiem jako opierające się wyłącznie na trzech aspektach - zasadach, ramach i procesie. Te trzy koncepcje współdziałają w celu jasnego przekazania następujących informacji:

Tworzenie kontekstu dla identyfikacji, analizy, oceny i leczenia ryzyka
Konsekwentne monitorowanie konsekwencji dla każdej czynności, procesu funkcjonalnego lub tworzonego produktu.
Celem udanego programu zarządzania ryzykiem jest możliwość raportowania wyników ustaleń firmy, a następnie praca nad ciągłym doskonaleniem niepewności, które z czasem mogą przejawiać się w fizycznych zagrożeniach lub zagrożeniach finansowych/odpowiedzialności.

Zasady zarządzania ryzykiem
W celu dalszego wyjaśnienia, w jaki sposób zarządzanie ryzykiem ma na celu ochronę wartości firmy, należy określić zasady tej metody. Są to zasady:

Zintegrowany: Zarządzanie ryzykiem jest podstawą wszystkich działań w organizacji.
Strukturalne i kompleksowe: Ten rodzaj podejścia ma na celu osiągnięcie spójnych i porównywalnych wyników.
Zindywidualizowane: Ramy i proces zarządzania ryzykiem powinny być w pełni proporcjonalne do zewnętrznego i wewnętrznego kontekstu firmy, określonego przez jej cele.
Inclusive: Lepsza świadomość i świadomy system zarządzania ryzykiem musi angażować interesariuszy oraz ich wiedzę, poglądy i postrzeganie.
Dynamiczny: ponieważ kontekst wewnętrzny i zewnętrzny organizacji zmienia się z czasem, program zarządzania ryzykiem musi przewidywać, wykrywać, rozpoznawać i reagować na te zmiany tak szybko, jak to możliwe.
Najlepsze dostępne informacje: Przyszłe oczekiwania i dane z przeszłości i teraźniejszości muszą być brane pod uwagę podczas przeglądu ograniczeń i niepewności (ryzyka) w ramach danego procesu. Informacje powinny być również dostępne dla wszystkich interesariuszy zaangażowanych w działalność organizacji.
Czynniki ludzkie i kulturowe: Czynniki te mają największy wpływ na wszystkie aspekty, etapy i poziomy związane z zarządzaniem ryzykiem.
Ciągłe doskonalenie: Dzięki procesowi uczenia się i zdobywania większego doświadczenia, narzędzie zarządzania będzie stale doskonalone.
Zasady zarządzania ryzykiem są elementami składowymi następujących ram i procesów opracowanych w organizacji.

Podstawowe ramy zarządzania ryzykiem

Zaprojektowanie ram jest niezbędne dla udanych procesów zarządzania ryzykiem, ponieważ pomaga firmie w prawidłowym zintegrowaniu ideałów zarządzania ryzykiem z odpowiednimi funkcjami i działaniami organizacji. Następujące cechy są niezbędne dla każdego systemu zarządzania ryzykiem:

Silne przywództwo: Na kierownictwie i wszystkich zainteresowanych stronach spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie silnego przywództwa. Bez tego program zarządzania ryzykiem nie będzie w stanie dostosować swoich ideałów do celów, kultury i planów strategicznych organizacji, aby zmniejszyć istniejącą niepewność. Bez silnej infrastruktury przywództwa, protokoły komunikacji i monitoringu ucierpią z powodu zagmatwanego łańcucha dowodzenia.
Integracja: Integracja w ramach zarządzania ryzykiem jest całkowicie zależna od zrozumienia kontekstu i struktury organizacyjnej. ISO 31000 stanowi, że zarządzanie ryzykiem powinno być częścią procesu organizacyjnego, zarządzania, przywództwa i zaangażowania, strategii, celów i działań.
Projektowanie: Projektowanie programu zarządzania ryzykiem wymaga zrozumienia celów i zadań organizacji, w tym wewnętrznych i zewnętrznych elementów kontekstowych. Najwyżsi członkowie kierownictwa powinni napisać politykę lub oświadczenie, w którym jasno określą swoje cele w zakresie zarządzania ryzykiem. Faza projektowa jest elementem składowym programów zarządzania ryzykiem i ostatecznie określa, czy program jest tworzony z myślą o sukcesie.
Wdrożenie: Wdrożenie planu zarządzania ryzykiem wymaga od organizacji opracowania odpowiednich ram czasowych z niezbędnymi zasobami, musi ona określić, w jaki sposób, kiedy i gdzie podejmowane są decyzje, być przygotowana na ewentualne zmiany oraz poczynić przygotowania do wprowadzenia ich w życie. Sukces wymaga uwagi i zaangażowania wszystkich interesariuszy, którzy są istotni dla osiągnięcia celu, niezależnie od tego, czy jest to zysk finansowy, czy ochrona pracowników przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa.
Ocena: Aby odpowiednio ocenić plan zarządzania ryzykiem, osoby odpowiedzialne muszą zmierzyć wyniki ramowe w odniesieniu do celu planu, stanu jego wdrożenia oraz oczekiwanego zachowania i jego wskaźników. Następnie muszą zdecydować, czy plan jest nadal odpowiedni do osiągnięcia celów organizacji.
Doskonalenie: Ciągłe doskonalenie jest podstawą zarządzania ryzykiem. Firma musi dostosować się do wewnętrznych i zewnętrznych zmian kontekstu wewnątrz organizacji, ponieważ te często zmieniają cel firmy. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, wartość firmy będzie rosnąć.

Szeroki wybór artykułów BHP znajdziesz tutaj: https://alibiuro.pl/artykuly-bhp